Вие имате прво да ја знаете вистината

Постапките на Северна Кореја се повеќе дестабилизираат, порача американскиот министер за одбрана Остин

Развојот на вооружувањето на Северна Кореја станува се подестабилизирачки фактор за регионалната безбедност, изјави денеска американскиот министер за одбрана, Лојд Остин за време на неговата посета на Сеул, Јужна Кореја.

САД го повикуваат Пјонгјанг на дијалог, изјави Остин, додавајќи дека дипломатијата е најдобриот пристап.

Остин и американскиот генерал Марк Мили, началник на Здружениот генералштаб на САД, одржаа редовни годишни разговори со јужнокорејските власти за да разговараат околу плановите во врска со евентуален конфликт со Северна Кореја.

САД ветија дека ќе го задржат бројот на војници во Јужна Кореја, кој сега изнесува 28.500, изјави јужнокорејскиот министер за одбрана Сух Вок, по разговорот со Остин.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!