Вие имате прво да ја знаете вистината

Преносот на Вучиќ прекинат, се јави младиот човек кој ги откорнал каблите: „Нека им се тресат гаќите!“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера попладне и се обрати на јавноста каде зборуваше за актуелните политички теми, но за време на преносот дојде до краток прекин на сигналот бидејќи некој намерно извадил кабли од возилото за сателитско емитување.

Српската радио-телевизија им се извини на гледачите, иако, како што наведоа, прекинот бил по туѓа вина.

Екраните низ Србија накратко поцрнија за време на обраќањето на Вучиќ. Порталот Нова.рс објави писмо од млад белграѓанец кој тврди дека ги извадил каблите и опишал како изгледала акцијата и зошто решил да ја направи. Идентитетот на младиот човек и е познат на редакцијата на порталот, но за јавноста ќе остане анонимна.

  • Гледам на интернет како сите пишуваат дека ‘врховната кабадахија’ повторно има вонредна конференција на која повторно ќе им го перат мозокот на цела Србија. Размислувам за тоа како повеќето од моите пријатели повеќе не гледаат телевизија или не следат вести затоа што косата буквално им се крева на глава на самото спомнување на мафијашкиот бос. Сфаќам дека зградата на Претседателството е на сред пат и дека можам повторно да ги повлечам каблите до репортажното возило на Пинк, како пред половина година кога се најдов на вистинското место во вистинско време. Беше вистинското време да им се оддолжиме за сета тортура на која сме секојдневно изложени. Овој пат наидов на две комбиња. Покрај Пинк, имало и возило на окупираната Српска радио телевизија. Прво се приближив до возилото на Пинк и го извадив кабелот и го фрлив што подалеку од возилото, а потоа отидов до комбето на РТС и го направив истото. Слушнав „О, да ти е**м“ од комбето, се свртев и продолжив по патот како ништо да не се случило. Легнав во кревет со широка насмевка на лицето. Ги повикувам сите храбри луѓе кои работат во окупираните институции да се вклучат во саботажа и слободно да го обвинуваат неименуваниот собирач на кабли. Ако сакаме да го смениме системот, сите треба малку да го еродираме од сите страни. Што се однесува до властите, нека им се тресат гаќите и нека се плашат од кој агол ќе скокне неименуван господин. До победата!, пишуваше за Нова.рс.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!