Вие имате прво да ја знаете вистината

Директорот на МИ6 јасен во својата изјава: Не бидете убедени, Русија нема да ја промени својата политика!

Европските држави не треба да бидат убедени дека нивните еднострани отстапки кон Русија ќе ја променат политиката на Москва, изјави директорот на британската надворешна разузнавачка служба МИ6, Ричард Мур.

Ниту една држава во Европа не треба да биде понесена од идејата дека едностраните отстапки за Русија ќе доведат до подобрување на нејзиното однесување, изјави тој за време на неговото прво јавно обраќање откако ја презеде функцијата директор на МИ6 во октомври 2020 година.

Мур ја спомена анексијата на Крим кон Русија во 2014 година и неодамнешната концентрација на руски сили на границата со Украина, нагласувајќи дека Лондон сè уште се справува со голема руска закана.

Нашите сојузници, партнери и ние мора да застанеме и да ги ограничиме активностите на Русија кои се спротивни на меѓународниот систем врз основа на правила – додаде тој.

Во исто време, директорот на МИ6 наведе четири главни закани со кои мора да се соочи британската разузнавачка служба се Русија, Кина, Иран и меѓународниот тероризам.

Во таа насока, тој ја нарече Кина најважниот приоритет на МИ6 и го обвини Пекинг за големи шпионски операции против Велика Британија и нејзините сојузници.

Пекинг верува во сопствената пропаганда за кревкоста на Западот и ја потценува решителноста на Вашингтон. Ризикот од погрешни пресметки на Кина поради нејзината преголема самодоверба е реален – смета Мур.

Директорот на МИ6 оцени и дека враќањето на движењето на Талибанците (организација што е под санкции на ОН поради терористички активности) на власт во Авганистан станало средство за подигање на моралот за милитантите.

Дополнително, Мур зборуваше и за потребата британската разузнавачка служба делумно да ја напушти тајната атмосфера на работа и да започне соработка со ИТ компаниите за да победи во трката за сајбер вооружување против противниците на Лондон.

Киев и западните држави неодамна изразија загриженост поради наводното интензивирање на агресивните акции од страна на Русија во близина на границите на Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Русија ги преместува војниците на своја територија и по сопствена дискреција. Според него, Русија никому не се заканува и никого не треба да загрижува.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!