Вие имате прво да ја знаете вистината

Кривична пријава за директорот на Музејот на албанската азбука, МВР води истрага за проневера од 4 милиони

СВР Битола поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Битола, против А.Н.(37) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ по член 353 од Кривичниот законик, информира Министерството за внатрешни работи.

Од МВР соопштија дека пријавениот, во својство на службено лице, директор на Националната установа – Музеј на албанската азбука во Битола, во периодот од 2015 до 2020 година во повеќе наврати постапил спротивно на Закон за јавни набавки и Закон за музеите и на повеќе физички лица им овозможил незаконски да се стекнат со имотна корист, а со тоа го оштетил буџетот на Република Македонија во вкупен износ од 4.128.551 денари.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!