Вие имате прво да ја знаете вистината

Руски тинејџер не застанал на повикот на полицијата: Полицијата се обидела да го следи, па повлекла по оружјето

Потерата со пукање заврши со притворот за еден млад возач во градот Волжски.

Инцидентот се случил на 1 декември на улицата Пушкин. Службеници на сообраќајната полиција забележале затемнет автомобил. Возачот не одговорил на барањето да застане и продолжил да вози. Полицијата тргнала во потера. Возачот правел ризични маневри, загрозувајќи ги и другите.

За време на потерата, сообраќаен полицаец отворил оган врз тркалата од автомобилот на насилникот. Возачот застанал и се обидел да побегне, но бил уапсен.

Видео од потерата

„Вработените во Службата за сообраќајна полиција на Државниот инспекторат за безбедност на сообраќајот на руското Министерство за внатрешни работи за градот Волжски приведоа возач кој претставуваше закана за животната средина“, изјави Ирина Волк, официјална портпаролка на Русија.

Се испостави дека брзото момче е 16-годишен тинејџер. Тој не е повреден при апсењето. Вработените во Истражниот комитет на Русија покренаа кривична постапка за употреба на насилство врз државен службеник.

Дополнително, изготвени се и голем број пријави за сообраќајни прекршоци.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!