Вие имате прво да ја знаете вистината

Сопругата на Ел Чапо осудена на три години затвор! Таа му помагала на нарко босот да го одржува картелот во живот од затвор, но и е една од причините за неговото бегство

Судот во Вашингтон, САД ја осуди сопругата на мексиканскиот нарко бос, Хоакин Гузман или познат како Ел Чапо на три години затвор, откако таа се изјасни за виновна дека му помогнала да ја води неговата криминална империја вредна милијарди долари.

Ема Коронел Ајспуро, исто така, му помогна на својот сопруг во драматично бегство низ тунел ископан под затвор во Мексико во 2015 година, шверцувајќи го внатре во затворот неговиот GPS часовник, изјавија обвинителите на сослушувањето во федералниот суд во Вашингтон. Ова им помогна на оние кои го ископаа тунелот да ја одредат локацијата и да стигнат до неа. Но бегството траеше кратко бидејќи тој беше повторно фатен следната година.

Обвинителите бараа четири години затвор, но американскиот судија ја осуди на помалку, наведувајќи се дека нејзината улога е само мал дел од многу поголема организација.

Бранителите исто така истакнаа дека таа имала 17 години кога го запознала Гузман и дека се омажила за него кога имала 18 години. Се започнало кога била малолетна и таа била подложна на влијанија, мажена за моќен маж постар од триесет години, изјавил еден од адвокатите.

Коронелот Аиспуро го изрази своето искрено жалење за целата штета што ја направила и побара прошка. Таа зборуваше шпански со преведувач во судот. Таа побара услов што ќе и овозможи да ги гледа нејзините девет-годишни близнаци како растат.

Таа претходно се изјасни за виновна за три федерални прекршоци според спогодбата со федералните обвинители а исто така на судот му предаде и 1,5 милиони долари.

Коронелот Аиспуро му помогна на Гузман да испраќа пораки до своите подредени додека беше во затвор, што му овозможи да го држи картелот Синалоа под контрола додека беше зад решетки.

Тој ја избра таа да носи пораки до луѓето кои работеа за него, изјави обвинителот, Ентони Нардочи.

Триесет и девет-годишната Коронел Аиспуро беше уапсена во февруари на аеродромот во Вашингтон и оттогаш е во затвор.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!