Вие имате прво да ја знаете вистината

Заминување во пензија со стил! Ангела Меркел испратена на спектакуларен начин: факели, свечени униформи, црвени ружи и омилените песни на една од најмоќните жени во светот (фото/видео)

Со музички и воени почести Германија вчера вечерта се збогува со Ангела Меркел.

По 16 години како германска канцеларка, Ангела Меркел политички се пензионира. Во Берлин започна „Големата вечера“, која е најголемата воена церемонија во Сојузна Република Германија – со факели, војници во свечени униформи, офицери и кореографија планирани до последен детаљ.

„Големата вечера“ е посебна затоа што воениот оркестар на Бундесверот свири некои посебни песни за време на таа церемонија, кои ги избираат оние од кои се збогуваат. Музичките желби на Ангела Меркел се познати веќе подолго време. Покрај вселенската црковна песна „Те славиме, Боже“, канцеларката во заминување посака да ја слушне и песната на Хилдегард Кнеф „Нека ми паднат дождови од црвени рози“.

Ангела Меркел постигна толку многу: 16 години беше најмоќната жена во Германија, првата жена што ја извршуваше функцијата канцелар, жена која беше препознаена и почитувана низ целиот свет. Ангела Меркел заминува во пензија на 67 години, но судејќи по тие стихови, сигурно има некои нови желби и соништа кои сака да ги исполни во животот. 

Втората песна што ја одбра Ангела Меркел кажува многу за неа. Тоа е стар хит на ГДР што го пее Нина Хаген: „Го заборавивте филмот во боја“. Нина Хаген во Источна Германија сè уште беше позната како дрска поп-пејачка, а откако замина во Западна Германија стана икона на панк. И Ангела Меркел потекнува од поранешната ГДР, од Темплин, мал град во покраината Бранденбург. Таа порасна со таа песна на Нина Хаген, која беше објавена во 1974 година.

Инаку, пред 30 години, тогаш како министерка за жени и млади, Меркел се запознала со Нина Хаген во една ТВ емисија. За време на дискусијата за зависноста од дрога, тогаш Хејген ѝ кажа на Ангела Меркел во лице: Уморен сум од твоите лаги и твоето лицемерие. Очигледно, Меркел во меѓувреме и простила.

„Големата вечера“ е церемонија на која Германија традиционално се збогува со сојузните канцелари, сојузните претседатели и федералните министри и министри за одбрана. Тоа е традиција чии корени датираат од 16 век. Во тоа време во касарната се знаеше дека навечер луѓето се забавуваат, дури и се коцкаат. Затоа е воведен јасен и гласен сигнал кој го означува почетокот на ноќниот мир.

Потоа дежурниот офицер одел на обиколка на логорот придружуван од тапанари и трубачи и со стап или сабја ги удирал тапите на бурињата со пијалоци. И после тој сигнал ќе завладее мир во касарната и веќе не смее да се точи пиво, ракија или вино. Сите оние кои не се придржувале до тоа, можеле да сметаат на сериозни последици.

Во текот на изминатите векови, „Големата вечера“ се разви во церемонија како што е позната денес. Но, таа е и контроверзна. На пример, неодамнешната „Голема вечера“ за германските војници кои се враќаат од Авганистан, со факели, шлемови и постава пред зградата на Рајхстагот во Берлин, ги потсети критичарите на националсоцијалистичката постава.

Најпопуларниот избор на германските политичари во заминување се чини е химната на Европската унија, „Ода на радоста“ од Лудвиг ван Бетовен. Веќе три пати се играше, меѓу другото и за поранешната министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен, која од Берлин се пресели во Брисел, каде што сега е претседател на Европската комисија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!