Вие имате прво да ја знаете вистината

Болсонаро тврди дека вакцините предизвикуваат сида, Федералниот суд започна истрага против него

Судија на Врховниот бразилски федерален суд нареди истрага против претседателот Жаир Болсонаро за објавување лажни информации во видео во кое тој ја поврзува вакцината против Ковид со Сида.

Одлуката на судијата Алехандер де Мораес, член на највисокото правосудно тело во Бразил, е одговор на барањето на сенатската комисија која во октомври го обвини бразилскиот претседател дека извршил сериозно недолично однесување во пандемија, а против Болсонаро се водат уште пет истраги, засега без резултати.

Предмет на новата истрага е видео во кое екстремно десничарскиот претседател цитира наводен официјален извештај на британската Влада кој „сугерира” дека луѓето кои се целосно вакцинирани против Ковид-19 развиваат Сида „многу побрзо од вообичаено”.

Британската Влада ги демантираше овие информации преку службата за проверка на факти на АФП, Бразилското друштво за заразни болести и други здравствени организации.

Видеото е повлечено од Фејсбук, Инстаграм и Јутјуб.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!