Вие имате прво да ја знаете вистината

Два зеленчуци кои ги додавате во супите и салатите помагаат во создавањето на тромбови

Една од најопасните компликации на инфекцијата со коронавирус е формирањето на згрутчување на крвта, што, како што повеќепати потврдија нашите експерти, може да биде сосема неочекувано и да се појави кај луѓе кои немаат проблеми со кардиоваскуларниот систем.

Некои видови храна се погодни за формирање на тромб

Дури и кога ќе ја прележите болеста, опасноста не поминала. Дури и по отпуштањето од болница или кога веќе генерално се чувствувате добро, постои можност да дојде до згрутчување на крвта.

Затоа лекарите препорачуваат за време на болеста, но и во периодот по излекувањето, да се земаат антикоагуланси, односно лекови за разредување на крвта.

Сепак, подеднакво е важно да се грижите за исхраната во следните шест месеци, забележуваат експертите, а особено да избегнувате храна која „влијае“ на формирање на згрутчување.

Според нутриционистката Ирина Зенкова, луѓето кои биле заразени со корона вирусот треба на одредено време да се откажат од храна богата со витамин К.

„Тоа е, пред сè, зеленчукот, кои сме навикнати да ги додаваме во супи, салати и други јадења. Ова особено важи за магдоносот и зачините. Тие содржат многу витамин К, кој може донекаде да го потисне антикоагулантното дејство врз основа на активната супстанција варфарин“, објасни таа.е Зенкова.

Другиот зелен зеленчук, како што се прокелот, брокулата и спанаќот, исто така спаѓаат во категоријата „привремено опасни“.

Истовремено, важно е да се знае дека овој зеленчук сам по себе не е опасен, ниту количината на витамин К што го содржи, туку само се „неповолни“ комбинации со лекови во овој специфичен период, забележуваат експертите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!