Вие имате прво да ја знаете вистината

Французите развиваат своја вакцина против ковид-19 вирусот, има многу помалку несакани ефекти

Европската агенција за лекови соопшти дека го започнала процесот за развивање вакцина против Ковид-19 вирусот на француската биотехнолошка компанија Валнева, неколку недели откако ЕУ потпиша договор со оваа компанија за испорака на вакцината.

Одлуката да се започне со анализа во реално време се заснова на прелиминарни студии кои сугерираат дека вакцината VLA2001 предизвикува одговор на антитела на Ковид-19, се вели во соопштението на Европската агенција за лекови (ЕМА).

Вакцината од кинеските компании против Ковид-19, како и француско-британската Sanofi / GlaxoSmithKline (GSK) и рускиот институт Gamaleya, исто така се под ревизија од страна на ЕМА, која има за цел да ги забрза можните одобрувања со проучување на податоците веднаш штом тие стануваат достапни.

Минатиот месец, Европската комисија го потпиша својот осми договор за вакцина против Ковид-19 со Валнева, според кој компанијата треба да испорача до 60 милиони дози од вакцината во текот на следните две години.

Валнева во октомври соопшти дека нејзината вакцина се покажала барем исто толку добра, ако не и подобра ефикасност од вакцината на компанијата АстраЗенека во студијата во доцната фаза во која вакцините биле следени паралелно, при што вакцината на Валнев има значително помалку несакани ефекти.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!