Вие имате прво да ја знаете вистината

Мосад кренал во воздух израелски нуклеарен центар. Во акцијата учестувале израелски научници кои биле прелажани и се обвинети за саботажа (видео)

The Jewish Chronicle објави дека израелската разузнавачка служба (Мосад) регрутирала тим ирански нуклеарни научници на почетокот на оваа година за да кренат во воздух еден од најчуваните ирански нуклеарни центри. Весникот наведува дека агентите на Мосад контактирале со околу 10 научници и ги убедиле да ја уништат салата на подземната центрифуга А1000 во фабриката Натанц, во централната провинција Исфахан, минатиот април.

Весникот додава дека иранските научници мислеле дека оваа тајна операција ја спроведуваат во корист на меѓународните опозициски групи, а не на Израелската тајна служба. Весникот посочува дека дел од експлозивите што биле користени биле фрлени во нуклеарниот комплекс со беспилотни летала, а научниците го собирале експлозивот во тишина, додека други експлозиви биле шверцувани во кутии за ручек на камион за угостителство.

Весникот наведува дека уништувањето предизвикано од бомбардирањето довело до хаос кој допрел до највисоките делови на иранското раководство. Весниците пишуваат дека експлозијата саботирала 90 отсто од центрифугите во централата Натанц, што довело до одложување на напредокот кон производство на нуклеарна бомба и затворање на централата до девет месеци.

По бомбардирањето, тогашниот ирански министер за надворешни работи Џавад Зариф официјално го обвини Израел дека е одговорен за чинот на саботажа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!