Вие имате прво да ја знаете вистината

Москва целосно ги отфрла информациите за можен напад врз Украина

Москва ги отфрли новите информации на американските медиуми за можен руски напад врз Украина и го обвини Вашингтон дека ја влошува ситуацијата и ја обвинува Москва, пишува Комерсант, повикувајќи се на Министерството за надворешни работи.

„Вашингтон пост“ цитираше официјални лица во денешното издание дека американското разузнавање соопштило дека е можно Русија да планира офанзива на неколку фронтови против Украина веќе следната година, со околу 175.000 војници.

САД спроведуваат специјална операција за да ја влошат ситуацијата во врска со Украина, а одговорноста ја префрлаат на Русија, изјави за Комерсант портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захаров.

Таа додаде дека провокативните акции недалеку од границите на Русија биле придружени со обвинувачка реторика.

Соединетите Американски Држави, сојузниците на САД во НАТО и Украина ја обвинија Москва за собирање војници во близина на украинската граница, а Киев вели дека Русија планира напад.

Москва ги негираше плановите за инвазија на Украина и го обвини Киев дека собира свои сили за да нападне територија контролирана од проруските сили.

Русија соопшти дека според сопствените проценки може да премести војници низ своја територија каде сака и дека тие не претставуваат закана надвор од границите на Русија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!