Вие имате прво да ја знаете вистината

Остар одговор на Бајден: Нема да ги прифатам црвените линии на Путин за Украина

Претседателот на САД му возврати на Путин по изјавата дека Русија нема да дозволи проширување на НАТО на истокот.

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека развива обемни планови за да ја отежне инвазијата на рускиот претседател Владимир Путин во Украина и дека нема да ги прифати неговите црвени линии за Украина, додека во Источна Европа расте загриженоста дека тензичната ситуација може да ескалира во војна. Во наредните денови се очекува видео-конференција меѓу лидерите на САД и Русија, што може да доведе до намалување на тензиите.

Напната ситуација

Сепак, ситуацијата на терен е тензична. Повеќе од 94.000 руски војници се наоѓаат недалеку од границата со Украина, а во западните воени кругови се зголемува загриженоста дека официјална Москва би можела да ја нападне Украина, исто како што се случи анексијата на Крим во 2014 година.

Русија, од друга страна, ги обвинува Украина и САД за дестабилизирачко однесување и тврди дека Киев планира офанзива во источна Украина.

– Го составувам она што верувам дека ќе биде најсеопфатниот и најзначајниот збир на иницијативи за да му се отежни на господинот Путин да го прави она од што луѓето се плашат дека ќе го направи. Не прифаќам ничии црвени линии. „Долго време сме свесни за активностите на Русија и моите очекувања се дека ќе имаме долга дискусија со Путин“, рече Бајден.

Бајден не сподели детали за иницијативите што ги планира. Џен Саки, портпаролка на Белата куќа, изјави дека се размислува за „безбедносна помош за Украина“.

Потсетуваме, Путин во четвртокот остро го предупреди НАТО да не распоредува војници и оружје во Украина, велејќи дека тоа е црвена линија за Москва и дека ќе предизвика „силен одговор“.

Распоредување на ракети

  • НАТО би можел да ја искористи украинската територија за да распореди ракети способни да стигнат до командните центри на руската армија за само пет минути. Појавата на такви закани е црвена линија за нас – рече Путин. Тој истакна дека Москва е принудена да се спротивстави на растечките закани со развој на ново хиперсонично оружје.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!