Вие имате прво да ја знаете вистината

Папата Франциско пристигна во Атина

Папата Франциско денеска пристигна во Атина во рамки на турнејата по Медитеранот, при што сака да укаже на страдањата на мигрантите и бегалците.

По дводневната посета на Кипар, папата пристигна во соседна Грција, една од главните влезни точки на ЕУ за барателите на азил кои бегаат од војната и сиромаштијата на Блискиот Исток и Африка.

Деца во традиционални грчки носии, како и момче од Африка и девојка од Филипините, го поздравија поглаварот на Католичката црква кога тој излезе од авионот.

Папата Франциско утре по втор пат ќе го посети островот Лезбос и ќе го посети центарот за прием на мигранти, кој беше изграден откако лани во пожар изгоре злогласниот камп Морија.

За време на претходната посета во 2016 година, Папата лично ја посети Морија, преполн камп познат по своите многу лоши услови за живот. Потоа барателите на азил паднаа пред неговите нозе, плачејќи и молејќи за помош.

Потоа со својот авион врати три семејства од Сирија во Рим, а сега договори 50 мигранти да бидат префрлени од Кипар во Италија по неговото патување.

За време на неговата посета на Кипар, папата Франциско зборуваше за условите во Либија и на други места и изјави дека има одговорност да ја каже вистината за страдањата на бегалците, кои, како што кажа, понекогаш биле држени во услови споредливи со нацистичките и советските кампови.

Грчките власти забранија протести во центарот на Атина за време на тридневната посета на папата. Здравствените работници денеска планираа да одржат протест пред Собранието по повод воведувањето задолжителна вакцинација.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!