Вие имате прво да ја знаете вистината

Поранешниот европски и светски шампион во кану почина на 24-годишна возраст како последица на Ковид-19

Еден од најдобрите кануисти во светот, Борислав Бизу, почина денеска на 24-годишна возраст од последиците на коронавирусот.

Кон средината на минатиот месец, поточно на 13 ноември, Бизу доби позитивен тест на коронавирус и беше примен во болница во Одеса, а неговата состојба се влоши за време на лекувањето кога доби и сепса.

Украинецот почна да се натпреварува во 2008 година, а само две години подоцна стана јуниорски шампион на својата земја, а потоа во 2014 година и шампион на Европа.

https://www.instagram.com/p/CW3WwaPM5LJ/?utm_source=ig_embed&ig_rid=f3dacaf7-6760-4373-a97a-b9dd9b3cfdb2

Од шампионатот освои уште две злата, еден сребрен и шест бронзени медали во јуниорска конкуренција, а во 2016 година дебитираше во сениорска конкуренција.

За жал, набрзо беше принуден да ја заврши кариерата бидејќи му беше дијагностициран автоимун лупус и тој ја продолжи својата кариера како тренер.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!