Вие имате прво да ја знаете вистината

Конечно е откриена долго чуваната тајна на Федерер, еве зошто многумина не знаат дека Швајцарецот има сестра: Оваа е вистината за Дијана

Само најголемите фанови на Роџер Федерер знаат дека Швајцарецот има сестра, иако е еден од најдобрите и најпознатите спортисти на сите времиња.

Секако, има навивачи кои знаеле, но има многу тениски фанови кои се во големо чудо кога сфаќаат дека не знаеле дека Дијана воопшто постои.

Семејството не ја криеше Дијана Федерер. Таа едноставно решила да не се појавува во јавноста, па не доаѓала често на неговите натпревари.

Сепак, таа го бодреше својот брат на некои од најважните Грен слем натпревари, а најчесто го гледаше Роџер во живо на турнирот во Базел.

Дијана има 42 години, постара од Роџер, а особено интересен е фактот што со сопругот доби близнаци исто како и нејзиниот брат со сопругата Мирка.

Сестрата на еден од најдобрите тенисери на сите времиња работи како медицинска сестра, а покрај мајчиниот германски, течно зборува англиски и француски, додека многу добро може да се разбере и на италијански и шведски.

Растејќи Дијана и Роџер поминаа многу време во Јужна Африка и Швајцарија, што влијаеше на нив во голема мера.

Таткото на Дијана и Роџер, Роберт Федерер, еднаш ја спомна својата ќерка додека одговараше на прашања за неговиот син.

Без сомнение, јас сум многу горд на Роџер, но горд сум и на мојата ќерка, сестрата на Роџер. Ние сме Федерер, останавме како што отсекогаш бевме и нема да се менуваме – изјави Роберт Федерер пред неколку години.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!