Вие имате прво да ја знаете вистината

Драма во Атина, грчки свештеник го нападна Папата: “Ти си еретик”, полицијата го собори на земја (видео)

Папата Францис беше вербално нападнат од постар грчки свештеник кога пристигнал да се сретне со поглаварот на Грчката православна црква, објавија светските медиуми.

„Тато, ти си еретик“, извика старецот со долга бела брада. Свештеникот бил одведен од полицијата.

Сведоците рекоа дека тој ги извикал овие зборови на грчки доволно гласно за папата да ги слушне.
Асошиетед прес рече дека инцидентот е доказ за континуираната недоверба меѓу некои православни и католици.

Поглаварот на Римокатоличката црква вчера пристигна во тридневна посета на Грција. Локалната католичка заедница се надева дека посетата ќе помогне да се зближат источните и западните цркви.

Христијанството беше поделено на католицизам и православие во 1054 година преку чинот познат како Големиот раскол и со векови врската меѓу црквите беше тешка.

Во обид да го премости јазот во 2001 година, Јован Павле Втори стана првиот папа што некогаш ја посетил Грција. Неговиот повик за прошка за историските грешки направени од католиците против православните помогна да се одмрзнат односите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!