Вие имате прво да ја знаете вистината

Каде е најспориот интернет во светот? За симнување филм е потребен еден ден, Македонија го држи фенерот во Источна Европа

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот – на корисниците им треба речиси цел ден да симнат еден филм.

Во извештајот за брзината на широкопојасен интернет пристап во светот во 2021 година, Cable.co.uk наведе дека Туркменистан, со брзина на Интернет од 0,50 мегабити во секунда (Mbps), е најбавниот од сите 224 земји опфатени со истражувањето.

Беа потребни нешто повеќе од 22 часа и 34 минути за преземање на пет гигабајти.

Оваа бројка ја става изолираната земја во Централна Азија дури и зад земјите разурнати од војна како Јемен, Јужен Судан, Сомалија и Авганистан во однос на брзината на интернетот, покажа истражувањето.

Туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердмухамедов управуваше со својата земја со челична тупаница, со мала толеранција за несогласувањата, додека ја затвораше за надворешниот свет во услови на економска криза што втурна многу нејзини граѓани во сиромаштија.

Тврдокорната влада во Ашгабат ја зајакна контролата врз пристапот до информации во последниве години во обид да ја спречи пораката што доаѓа од Туркменистан за маките на луѓето, истовремено блокирајќи ги сите информации што доаѓаат од странство кои се критични за туркменската влада.

Од 11 поранешни советски републики кои се членки на Заедницата на независни држави (ЗНД), резултатите од истражувањето покажуваат дека интернетот е најбрз во Русија (35,73 Mbps, 66 место), Украина (25,26 Mbps, 77 место) и Белорусија. 19,86 Mbps, 92 место).

Неколку други поранешни советски републики во Централна Азија поминаа лошо во истражувањето, како Казахстан (5,83 Mbps, 173-то) и Таџикистан (1,82 Mbps, 211-то) на дното на листата.

Три други поранешни советски републики – Естонија, Летонија и Литванија, од кои сите сега се членки на Европската унија (ЕУ) и НАТО – се рангирани меѓу првите 40 земји.

Естонија ја предводеше балтичката тројка со просечна брзина на интернет од 84,72 Mbps – 22 место во светот.

Летонија го зазеде 33. место со брзина од 63,28 Mbps, додека Литванија со брзина од 56,17 Mbps се најде на 37 место.

Во Источна Европа, трите земји со највисока просечна брзина на интернет беа Унгарија (104,07 Mbps, 10-то), Романија (67,40 Mbps, 29-то) и Словенија (67,20 Mbps, 30-то).

Најбавни три беа балканските земји Македонија (15,38 Mbps, 107-ма), Албанија (19,36 Mbps, 96-та) и Косово (22,21 Mbps, 81).

Cable.co.uk рече дека списокот е изведен од повеќе од 1,1 милијарда тестови за брзина спроведени во 12-те месеци до 30 јули.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!