Вие имате прво да ја знаете вистината

Ковид открија и кај дивите елени во Канада, никој не знае како се заразија

Три диви елени во канадската провинција Квебек биле позитивни на КОВИД-19, соопштија локалните власти, што значи дека болеста ги погоди не само луѓето, туку и канадскиот див свет.

Националниот центар за болести на животните на Канадската агенција за инспекција на храна ги потврди првите наоди на САРС-КоВ-2, вирусот што предизвикува Ковид-19, на 29 ноември, се вели во соопштението на федералната влада, објави Глобал њуз.

Трите белоопашести елени се пронајдени во регионот Естри во Квебек и претставуваат прв случај во кој болеста била откриена кај диви животни во Канада.

„Како и во Соединетите држави, елените не покажаа клинички знаци на болест и сите беа очигледно здрави“, се вели во соопштението за печатот.

Претходните истражувања покажаа дека елените во неколку држави во северниот дел на Соединетите држави биле позитивни на вирусот. Истражувањата покажуваат пренос од човек на елен и од елен на елен.

Сепак, според канадското Министерство за животна средина, „во моментов нема познат пренос на САРС-КоВ-2 од елени на луѓе“.

Сепак, агенцијата ги повикува ловците – кои би можеле да дојдат во контакт со елени – да преземат мерки на претпазливост. Тие, исто така, посочуваат дека САРС-КоВ-2 заразува многу животни, „вклучувајќи визон на фармата, миленичиња (мачки, кучиња) и животни од зоолошките градини (тигри, лавови, горили, пуми, видри итн.).

Претходно стана јасно дека два нилски коњи со течење на носот во зоолошката градина во белгискиот град Антверпен биле позитивни на тестот за новиот коронавирус, пренесе АФП. Раководството на зоолошката градина ја затвори зградата на нилски коњ за посетители како мерка на претпазливост.

Потеклото на инфекцијата е непознато.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!