Вие имате прво да ја знаете вистината

Петмина демонстранти се убиени: Воено возило прегази група демонстранти во Мјанмар

Петмина демонстранти се убиени, а најмалку 15 се уапсени откако безбедносните сили на Мјанмар утрово во Јангон извршија рација врз противниците на воениот удар во земјата, јави локалниот информативен портал „Мјанмар сега“.

Очевидци од местото на настанот изјавија дека десетици луѓе се повредени. Фотографиите и видеата на социјалните мрежи покажуваат како возило удира во демонстранти и тела кои лежат на патот.

Антивоените протести продолжуваат и покрај убиството на повеќе од 1.300 луѓе од државниот удар на 1 февруари. Протестите често се организираат во помали групи кои изразуваат противење на соборувањето на избраната влада предводена од нобеловката Аунг Су Чи и враќањето на воената власт.

Опозициската влада во сенка соопшти дека е тажно да се види како се газат и убиваат мирни демонстранти.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!