Вие имате прво да ја знаете вистината

Бен Афлек отворено зборуваше за неговите проблеми со зависноста од алкохолот

Актерот Бен Афлек е една од ретките ѕвезди кои го признаа својот проблем со болеста на зависност од алкохол.

Бен Афлек првпат беше подложен на рехабилитација во 2001 година, а проблемите ескалираа кон крајот на бракот со неговата поранешна сопруга Џенифер Гарнер, кога повторно замина на лекување во 2017 и 2018 година.

Новото интервју на актерот во голема мера се осврна на таа тема.

Почнува да изгледа како „Бен Афлек, алкохоличарот, затоа што често зборував за тоа. Другите актери зависници одбија или имаа среќа да останат анонимни. Затоа што можам да мислам на многу зависници кои работат во овој бизнис чии проблеми не се јавни, кои никогаш не морале да одговараат на вакви прашања и кои имале многу, ако не и полоши проблеми од мене. Но, вистина е и дека сум алкохоличар. Тој период од мојот живот беше ужасен. Да, таму се моменти кога сум се соочил со големи проблеми. Најважно ми е да не ја изгубам можноста. И тоа промени сè. Ниту станав посилен, ниту развив некаква волја. Само ја достигнав таа граница, изјави актерот.

Иако не спомна имиња на луѓе кои ги повредил, тој зборуваше за болката што им ја нанесувал на другите додека се борел со алкохолизмот и срамот, што го нарекувале токсичен, и чуствувал ужасен начин на понижување.

Тој вели дека и порано се нервирал кога луѓето велат дека се благодарни за нивните проблеми.

Мислев: „Тоа е срање. Не сте благодарни за катастрофите, болката и хаосот во вашиот живот. Кажете дека се чувствувате лошо поради тоа и сакате да бидете подобри, се чувствував благодарен за тоа, тешкотиите што ги имав, а тоа не е безначајно, бидејќи многу од таа болка е вкоренета во болката што ја нанесов на другите. И тоа се покажа како најболното нешто во животот, вели Афлек.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!