Вие имате прво да ја знаете вистината

Го тепале, го труеле и изгладнувале момчето до смрт: „Не ни го спомнала детето, плачела само за себе“

Се појавија нови детали од животот на Ема Тастин и Томас Хјуз, маќеата и таткото кои во петокот беа осудени на затвор за брутално убиство и злоупотреба на синот на Хјуз, малиот Артур Лабињо-Хјуз, кој во моментот на неговата смрт имаше само шест години.

Томас Хјуз (29) е прогласен за виновен за убиство од небрежност, додека неговата партнерка Ема Тастин (32) е осудена за убиство на момчето кое, според британските медиуми, било подложено на вистинска серија на малтретирање, труење, тепање и гладување. Скај њуз.

Тастин беше осудена на доживотен затвор со минимум 29 години зад решетки во судот во Ковентри, додека Томас Хјуз беше осуден на 21 година за убиство од небрежност и суровост кон дете.

Тој го доживеа, како што напиша Велс онлајн, најлошото на човештвото – мораше да стои мирно со лицето свртено кон ѕидот со часови, ден по ден, изложен на закани и тортури доколку се осмели да се обиде да седне да одмори, претрпе тешки тепања, а неговото тело целосно било помодрено од постојано тепање.

Татко му и неговата девојка одбивале да му дадат храна и вода, а подмолно, прикриено го малтретирале – го труеле со сол.

На 16 јуни 2020 година, Артур колабирал од повреди кои се покажале фатални. Беше толку слаб што едвај го крена ќебето од подот на дневната соба каде што беше принуден да спие.

Тоа попладне, маќеата на Артур, според велшките медиуми, извршила уште еден последен напад, брутално тресејќи ја главата напред-назад и удирајќи му ја главата од ѕидовите и подот.

Неговиот татко отворено поттикнувал насилство врз неговиот син.

Артур бил итно пренесен во детската болница во Бирмингем, но оштетувањето на мозокот било фатално. Почина на одделението за интензивна нега на 17 јуни 2020 година.

Неговото кревко и гладно тело било покриено со 130 модринки, момчето се здобило со повреди на 93 различни места на телото, вклучувајќи ја главата, рацете, нозете, стапалата и торзото.

Ема Тастин додека го чекала судењето во притвор, никогаш не кажала ниту збор за момчето, барем така тврдела нејзината поранешна цимерка во затворот.

Судењето детално ги откри сите ужаси од нејзината серија на насилство и тортура врз момчето. Додека беше во притвор за време на судењето, таа не изрази жалење или каење за смртта на момчето.

Всушност, единствениот пат кога пуштила солза, тоа го направила од самосожалување, за себе, откако таткото на Артур ја игнорирал на судското рочиште.

„Сан“ во понеделникот објави фотографии од насмеаната двојка како ужива и се разладува во топла када, додека момче облечено во дебел комбинезон беше принудено да стои во ходникот со часови за време на пролетниот топлотен удар.

И двајцата се смешкаат на камерата откако се разладија во кадата, а тоа го објавија на Инстаграм, шест недели пред да биде убиен Артур.

Според снимката се гледа и како уживаат во сладолед, пишува весникот, а се чини дека суровата двојка уживала во страдањата на Артур додека тој бил затворен во ходник на жештината.

Тастин направи повеќе од 22 фотографии и видеа од Артур, истакнувајќи го ужасното злоставување што го претрпел.

Поротниците беа принудени да гледаат крајно вознемирувачки клипови на слабо момче во кои тој постојано извикуваше „никој не ме сака“ и „никој нема да ме храни“.

Ужалениот дедо на Артур, Питер Халкроу, повикал парот да биде во затвор до крајот на животот.

„Никогаш повеќе не смеат да ја видат светлината на денот. За нив, ниту една казна не може да биде доволна“, рече Халкроу.

„Никогаш не сум бил за смртна казна бидејќи знам дека судовите можат да грешат, но според мене тие го загубија правото на живот. Тоа ќе ги оптоварува даночните обврзници, но бидејќи немаме смртна казна, тие сигурно никогаш не треба да излезат од затвор“.

Во меѓувреме, беше објавено дека Ема Тастин, додека била во притвор, била отруена со сол од нејзините цимери затоа што го отрула Артур на ист начин, како одмазда за неговото мачење.

Нејзината поранешна цимерка од ќелијата, според The ​​Sun, тврди дека затвореничките ја полнеле со сол откако дознале за ужасното злоставување на нејзиниот посинок.

Нивото на сол во телото на Артур било толку високо што болничкиот персонал сметал дека опремата им е расипана или погрешно ги прочитале резултатите.

Неколку часа пред смртоносниот напад, Артур изел најмалку 34 грама сол, што одговара на сооднос од шест лажици.

Тој бил толку слаб од труење што не можел ни да дава отпор кога Тастин го малтретирала.

Нејзината поранешна цимерка Елејн Причард даде изјава за Sunday Mirror.

„Некои од работите што ги направивме беа сурови, но таа беше посурова кон Артур, па го заслужи тоа.

Таа исто така рече дека Тастин бил кукавица која ги лажела затворениците, тврдејќи дека е во затвор затоа што таткото на Артур го „запоставил“ неговиот син.

„Ема не кажа ништо за смртта на Артур. Таа никогаш не го спомна тоа“.

Таа вели дека 32-годишната жена само се „сожалувала себеси“, но и „се смеела и се шегувала“ по телефон, и покрај тоа што чекала судење за измачување на момчето.

„Еден ден се врати од сослушување, беше вознемирена па ја прашав што не е во ред.

„Таа рече: „Тој не ме погледна мене, Том никогаш не ме погледна. Тоа беше единствениот пат кога ја видов вознемирена поради нешто“.

Елејн тврди дека ја дознала вистината за нејзините злосторства дури кога во нивната ќелија нашла документација за нејзиниот случај и избила расправија.

„Бев бесна затоа што прочитав дека тој (Артур) има 130 модринки и прашав како тоа не го забележала кога го капела. Таа рече дека само му давала крпа. Заѕвонив на ѕвончето и реков дека ги повикав чуварите и им реков „доколку не ја извадите од собава ќе останам(затворот) овде уште долго“.

Тастин потоа била префрлена во друга ќелија, пред другите затвореници да откријат дека таа безмилосно го отрула Артур со сол.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!