Вие имате прво да ја знаете вистината

Израел го замрзна планот за изградба на станови за eвреите во источен Ерусалим

Официјални лица на Ерусалим денеска ги замрзнаа плановите за изградба на голема еврејска населба на напуштениот аеродром во источен Ерусалим, соопшти израелската левичарска организација „Мир сега“ (Шалом Акшо).

Соединетите држави силно се спротивставија на проектот и беше планирано да се изградат 9.000 станбени единици за ултраортодоксните Евреи долж три густо населени области каде што живеат Палестинци, вклучително и една зад контроверзниот ѕид свртен кон Западниот Брег.

Хагит Офран од организацијата „Мир сега“, која се противи на проширувањето на еврејските населби, рече дека се очекува одборот за планирање да го одобри планот, но наместо тоа одлучил да го замрзне, велејќи дека е потребно претходно истражување на животната средина.

Тој изрази надеж дека ќе се разбере колку е нелогичен тој план за развој на Ерусалим и колкава штета нанесува на шансите за мир.

Градските власти веднаш не коментираа, но претходно денеска израелскиот министер за надворешни работи Јаир Лапид посочи дека владата не брза да даде конечно одобрување на планот и дека е потребен „целосен консензус“ на коалициските партии.

Израел го освои Источен Ерусалим во Шестдневната војна во 1967 година и подоцна го анектираше, што не беше признаено од меѓународната заедница.

Палестинците сакаат источен Ерусалим да биде главен град на нивната идна држава, која ќе ги вклучува Западниот Брег и Појасот Газа, сите територии освоени во споменатата војна.

Израел го смета целиот Ерусалим за свој главен град и тврди дека изградбата е неопходна бидејќи населението расте.

Палестинците предупредуваат дека континуираното проширување на еврејските населби е кршење на меѓународното право и пречка за мирот, а голем дел од меѓународната заедница го поддржува тој став.

Денеска замрзнатиот проект за изградба на населбата Атарот се смета за особено чувствителен бидејќи се наоѓа во центарот на палестинскиот центар за население.

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден постојано го критикуваше проширувањето на еврејските населби, предупредувајќи дека тоа не придонесува за продолжување на мировниот процес, но Израел не го коментираше тоа.

Повеќе од 200.000 Евреи живеат во Источен Ерусалим, а речиси повеќе од половина милион живеат во еврејски населби низ окупираниот Западен Брег.

Израелскиот премиер Нафтали Бенет ги поддржува населбите и се противи на палестинската држава.

Немаше мировни преговори повеќе од една деценија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!