Вие имате прво да ја знаете вистината

Лејди Гага ја продаде својата вила на ќерката на познатиот Мик Џегер! Тениско игралиште на кровот, шест спални, уметнички дела и многу други продадено за 6.5 милиони евра!

Лејди Гага го продаде имотот што го купи пред пет години од музичарот Френк Запа. Новиот сопственик на луксузниот имот не е ништо помалку од ќерката на Мик Џегер, Лизи, која ја купила вилата 6,5 милиони долари во стилот на Тудор.

Познатиот музичар Френк Запа го купил имотот во Холивуд Хилс во 70-тите години и бил во сопственост на неговото семејство до 2016 година, кога Гага го купила за приближно 5,3 милиони долари. Поради големиот број обврски и се почестите престои надвор од Калифорнија, пејачката и актерката реши да го продаде имотот, а нова среќна сопственичка е Лизи Џегер, третата ќерка на познатиот пејач на Ролинг Стоунс.

Бидејќи продажбата на куќата на Гага а сега веќе новата сопственичка, Џегер беше надвор од пазарот, не се знае колку надградби направи пејачката на имотот во стилот на Тудор за пет години.

Не е изненадување што Гага веднаш се заљубила во овој дом – целиот подрум наводно е исполнет со опрема за снимање. Има многу простор за креативност, со 6.500 квадратни метри простор, седум спални соби, шест бањи и други независни структури, вклучително и стаклена градина.

На отворено се наоѓа и тениското игралиште на покривот што нуди можност за вежбање со поглед, а базенот во добра сенка е одлично место за разладување. Самиот имот е природно погоден за оние со уметничка страна – во него се сместени уметничка галерија на два ката, плус уникатни мозаици што ги обложуваат ѕидовите на градината.

Она што е особено интересно, Френк Запа го купил овој необичен комплекс во 1970-тите, наводно за само 75.000 долари. Во текот на следните две децении, до неговата смрт во 1993 година, овој многу влијателен музичар го подигнал своето семејство врз основа на овој имот.

Покрај главната вила, има и два одвоени пансиони, двата стилизирани на модерен начин кои се екстремно различни од архитектурата што преовладува во главната куќа.

Вдовицата на Запа, Гејл, продолжила да живее во куќата до нејзината смрт во 2015 година. Следното лето, децата на Запа го продадоа местото на Гага за приближно 5,3 милиони долари. Набргу по потпишувањето на договорот, Гага му кажа на Хауард Стерн дека куќата е многу посебна и магична.

Таа откри и дека во договорот е вклучена личната плоча на Запа од неговото студио за снимање, но не се знае дали Гага сè уште ја поседува таа звучна плоча или сега и припаѓа на Џегер.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!