Вие имате прво да ја знаете вистината

На бродот никој не влегол без Ковид тест, а од него би можеле да излезат многу заразени со вирусот

Десет лица од крузерот, Norwegian Cruise Linea за крстарење, која се приближува до Њу Орлеанс, добиле позитивен резултат на тестот за Ковид-19 вирусот.

Крузерот Norwegian Cruise Linea го напушти Њу Орлеанс на 28 ноември и требаше да се врати таму овој викенд, застанувајќи во Белизе, Хондурас и Мексико минатата недела, соопшти Министерството за здравство на Луизијана.

На бродот има повеќе од 3.200 луѓе, а раководството на Norwegian Cruise Linea се придржуваше до соодветните протоколи за карантин и изолација бидејќи беа откриени нови случаи на инфекција со Ковид-19 вирусот на бродот.

Пред пред бродот да пристигне во Њу Орлеанс, секое лице кое било на бродот ќе биде тестирано за Ковид-19, а секој што е позитивен ќе оди директно дома или ќе се изолира во сместувањата обезбедени од компанијата чијшто е споменатиот брод.

Засега не е познато во каква состојба се лицата кои се заразиле.

Крузерите веќе беа ран-извор на инфекцијата минатата година, на почетокот на пандемијата со Ковид-19, па некои од бродовите беа одбиени во одредени пристаништа, а патниците беа принудени да одат во карантин. А има и ситуации кога некои патници дури починале од Ковид-19 на море, додека на други им се слошило толку што морале да бидат извадени од бродот на носилки.

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) издаде наредба за ограничување во март 2020 година, што доведе до ќор-сокак што заврши минатиот јуни, бидејќи бродовите за крстарење почнаа да ги напуштаат американските пристаништа со нови здравствени и безбедносни барања. 

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!