Вие имате прво да ја знаете вистината

Намалена казната на Су Чи од четири на две години, но се уште е под закана за доживотен затвор

Воените власти на Мјанмар ја намалија казната на поранешната премиерка Аунг Сан Су Чи од четири на две години затвор, јави денеска државната телевизија.

Су Чи, која беше соборена со воен удар на 1 февруари, денеска беше осудена на четири години затвор, откако беше прогласена за виновна за поттикнување немири и кршење на мерките против пандемијата на корона вирусот. Тие обвинувања многумина ги осудија како политички мотивирани.

Неколку часа подоцна, нејзината казна беше преполовена, како што беше случајот со поранешниот тајландски претседател Вин Минт, кој беше осуден во истото судење, наведува Асошиејтед прес.

Државната телевизија соопшти дека намалувањето на казната е дел од амнестијата.

Тие двајца казната каде што се во моментов, што значи дека нема да бидат испратени во затвор.

Су Чи, добитничката на Нобеловата награда за мир, е во притвор по апсењето на 1 февруари, не се знае каде се наоѓа, но местото не го опиша како затвор.

Денешната пресуда е прва во низата против 76-годишната Су Чи откако беше уапсена оваа година. Доколку биде осудена за сите обвиненија со кои се соочува, таа може да биде осудена на повеќе од 100 години затвор.

Таа претходно помина 15 години во домашен притвор поради спротивставување на генералите, но потоа се согласи да соработува со нив кога тие ветија дека ќе воспостават демократско владеење.

Претходно денеска меѓународната заедница изрази загриженост поради четиригодишната затворска казна на поранешната лидерка на Мјанмар.

Комесарката на ОН за човекови права, Мишел Бачеле го осуди „политички мотивираното и наместено судење“ пред суд контролиран од армијата. Таа додаде дека со пресудата „се затвора вратата за политички дијалог“.

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел рече дека „политички мотивираната пресуда е уште еден голем ќор-сокак за демократијата“ во Мјанмар.

Тој рече дека тоа е јасен обид да се исклучат демократски избраните лидери од процесот на дијалог.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!