Вие имате прво да ја знаете вистината

По насилството на митингот на десничарскиот кандидат Земур, француски обвинител отвори истрага

Францускиот обвинител во понеделникот отвори истрага за насилство на првиот изборен митинг на десничарскиот претседателски кандидат Ерик Земур, откако маж го фати Земур за врат, а неговите противници беа нападнати затоа што се спротивставија на расизмот.

Истрагата ќе ги опфати сите „насилни инциденти“ на митингот, рече обвинителот.

Додека Земур се пробиваше низ толпата до бината на митингот во Париз во неделата, маж го фати за врат пред да биде совладан од телохранителите и предаден на полицијата.

Земур, поранешен новинар, беше полесно повреден, но одржа говор, соопшти неговиот тим.

Во посебен инцидент, кој се случи кога Земур почна да зборува, неговите приврзаници со тупаници и столчиња упаднаа врз мала група демонстранти кои станаа од столчињата и истакнаа натпис „Не на расизмот“.

Една млада жена од таа група имала крваво лице, а за нападите пријавиле двајца новинари.

Земур во минатото беше осуден за поттикнување расна омраза.

Екстремно десничарскиот кандидат на претседателските избори, Земур во неделата ги повика приврзаниците да го „променат текот на историјата“ и да продолжат со „повторно освојување“ на Франција.

Тој е главниот кандидат да ја предизвика Марин Ле Пен, лидер на поутврденото екстремно десничарско Национално собрание, за место во вториот круг против претседателот Емануел Макрон.

Неговата тврдокорна критика на исламот и имиграцијата го направи поларизирачка фигура, привлекувајќи ја поддршката на електоратот на Ле Пен и главната конзервативна десница, но исто така го отуѓи од другите во Франција.

По неверојатниот пораст на анкетите во последните недели и неколку анкети кои предвидуваа дека тој ќе влезе во вториот круг од изборите, неговата популарност полека опаѓа.

Во оваа фаза, повеќето анкети предвидуваат дека Макрон и Ле Пен ќе бидат во вториот круг во април следната година, и дека Макрон веројатно ќе ги добие изборите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!