Вие имате прво да ја знаете вистината

Потресна исповест на таткото на тригодишното дете кое беше прегазено од воз: “Син ми побара да му подготвиме палачинки кога ќе дојде дома”

Татко ми е во тешка состојба. Неговиот пулс падна на 30 во минута. Ми рекоа дека шансата за преживување е една во милион, вели Дејан Аничиќ, во изјавата за белградски Курир.

Син ми побара од жена ми да му направи палачинки. Тогаш ми се јави еден пријател и ми рече дека татко ми го удрил воз. Се уште не можам да верувам дека ова ми се случува. Тешко ми е, вели Дејан Аничиќ, татко на тригодишното момче кое пред четири дена го прегази воз на патниот премин во Лугавчина кога налетал на автомобил во кој било детето со неговиот дедо.

Дејан Аничиќ наведува дека во моментот на несреќата бил дома и дека не можел да помисли дека тоа може да се случи. Тој ден се вратив од работа и бев дома кога се случи несреќата.

Син ми побара палачинки за жена ми да му подготви додека не дојде. Татко ми го носеше дома. Тогаш ми се јави еден пријател и ми рече дека татко ми го удрил воз. Бев на пат кон местото каде што се случи сударот и таму само ми кажаа дека Брзата помош ги однела во болница. Веднаш отидов таму и оттогаш не ни знам што се случува, вели шокираниот Аничиќ, во изјавата за белградски Курир.

Како што вели, на лице место пристигнал кога неговиот син и татко веќе биле префрлени во болница и не знае точно како дошло до несреќата …

Има разни приказни. Некои велат дека возот воопшто не закочил и дека светлата не му биле вклучени. Некои велат дека возот не свирел, а машиновозачот избегал. Слушнав и приказна дека автомобилот на татко ми се угасил токму на тој премин, па тој и друг човек ја турнале колата и потоа возот удрил во нив… Мислам дека тоа е глупост, татко ми ќе го извадел детето и ќе го оставил автомобил. Сето ова е глупост – вели тој и додава:

Денес ќе одам кај сведоците на несреќата да ми кажат што се случило…

На местото на несреќата во тешка состојба е пронајдено тригодишно момче. Неговото тело, како што претходно изјави мајката на детето, било пронајдено под седиштето. Детето веќе не давало знаци на живот. Лекарите се обиделе да го реанимираат, го пренеле во болница, но не успеале да го вратат…

Аничиќ наведува дека и неговиот татко е во тешка ситуација и дека мали се шансите да преживее …

Татко ми е во тешка состојба. Неговиот пулс падна на 30 во минута. Ми рекоа дека шансата да преживее еден од милион. Тешко е. Ние се бориме, се бори и тој. Сега е на апарати. Не ми се верува дека ова ми се случува, вели Дејан, за белградски Курир.

Да потсетиме, тригодишно дете загина во вторникот вечерта кога товарен воз налетал на патнички автомобил на патниот премин меѓу Осипаоница и Лугавчина, кај Смедерево. Како што јавуваат медиумите во болницата „Свети Лука“ во Смедерево, момчето пристигнало во болница без знаци на живот. Беа направени обиди за реанимација, но за жал безуспешни. Постариот маж е префрлен во Ургентниот центар во Белград со тешки и повреди опасни по живот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!