Вие имате прво да ја знаете вистината

Руски брод задржан поради пијан екипаж, капетанот и двајца морнари биле “направени дрва”

Поморската канцеларија на полскиот град Гдиња во неделата потврди дека го задржала рускиот товарен брод Руслана.

Во саботата, полската веб-страница за поморски вести објави дека бродот бил задржан во Полска.

Бродот се движел кон брегот на островот Собјешево надвор од одредена пловидбена рута. Се вели дека капетанот и уште двајца членови на екипажот биле пијани.

Државниот инспектор на поморската канцеларија во Гдиња, со помош на граничари, извршил преглед на пловилото. Врз основа на тоа, договорено е известување за притвор. За тоа што се случило била информирана полицијата, соопшти канцеларијата, потврдувајќи дека тројца членови на екипажот , вклучувајќи го и капетанот, биле пијани“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!