Вие имате прво да ја знаете вистината

Траги на кокаин пронајдени во Британскиот парламент: Се очекува истрага на полицијата

Управните органи на британскиот парламент ќе повикаа полиција откако лондонскиот весник објави дека на многу места во Собранието се пронајдени траги од кокаин.

Претседателката на Собранието Линдзи Хојл изјави дека ќе контактира со полицијата откако „Сандеј тајмс“ објави дека во зградата на парламентот се појавила трага на дрога.

Во извештајот на весникот се вели дека тестовите за откривање дрога откриле траги од кокаин на 11 локации каде пристап имаат само пратениците, вработените и новинарите, а меѓу локациите наводно е и тоалет во близина на канцеларијата на премиерот Борис Џонсон.

  • Наводите за употреба на дрога во парламентот се длабоко загрижувачки и за тоа ќе разговарам со градската полиција оваа недела. „Очекувам да видам целосна примена на законот“, рече Хојл.

Портпаролот на Џонсон, Макс Блејн, исто така рече дека извештаите се „загрижувачки“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!