Вие имате прво да ја знаете вистината

Папата доживеа лош момент додека се качуваше во авионот, за малку избегната повреда (видео)

Во јули, поглаварот на Светата столица беше подложен на тричасовна операција на дебелото црево, што предизвика шпекулации за неговото здравје.

Некои извештаи сугерираат дека тој би можел да се пензионира како неговиот претходник, папата Бенедикт 16. Сепак, Ватикан ги отфрли тие шпекулации, велејќи дека е во добра здравствена состојба и дека живее сосема нормален живот по операцијата.

Папата Франциск се сопна на скалите додека се качуваше во авионот во Грција.

На видео објавено на социјалната мрежа Твитер се гледа како 84-годишниот Папа се качува по скалите, а потоа успорува пред да ја изгуби рамнотежата и да се сопне по скалите.

На 4 декември, католичкиот Папа пристигна во тридневна посета на соседна Грција, чија цел беше да ги зближи Римокатоличката и Источната православна црква. Христијанството се подели во 1054 година во она што е познато како Големата поделба.

За време на својата проповед, папата Франциск побара прошка во име на Римокатоличката црква за грешките што доведоа до нејзино распаѓање. Папата се осврна и на маките на мигрантите заглавени во Грција, опишувајќи ја како ужасна модерна Одисеја.

Папата ги повика европските нации да се занимаваат со ова прашање, нагласувајќи дека тесните лични интереси и национализмот водат до катастрофални последици.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!