Вие имате прво да ја знаете вистината

КИНА ПРАВИ ХИПЕРСОНИЧЕН АВИОН – НА ПАТУВАЊЕ околу СВЕТОТ ЗА 60 МИНУТИ

Кина развива хиперсоничен авион кој ќе се движи со брзина од речиси 20.000 километри на час и кој наводно во рок од еден час ќе може да однесе 10 патници до која било точка на светот.

Авионот долг 148 стапки (45 метри) е речиси една третина поголем од Боинг 737 и има делта крила слични на Конкорд, но со врвовите свртени нагоре. Официјалните лица имаат за цел да формираат флота од авиони до крајот на 2035 година и да ги прошират авионите за да превезуваат 100 патници до 2045 година – иако нивната цел сè уште не е разјаснета.

Благодарение на сложениот дизајн, авионот ќе може да постигне пет пати поголема брзина од брзината на звукот. На прототипот работат кинески вселенски научници кои учествуваа во кинеските мисии на Марс и на Месечината.

Дизајнот на авионот тие го засноваа на Boeing Manta X-47C, кој беше дел од проектот што НАСА го напушти во 2000 година бидејќи беше премногу скап. Минг Хан Танг, поранешен инженер во хиперсоничната програма на НАСА, дизајнираше технологија на возило со две фази (TSV) која користи два посебни мотори без подвижни делови на секоја страна од авионот.

Во трудот објавен во Journal of Propulsion Technology, тимот рече дека иако прототипот можеби нема да влезе во производство, „разбирањето на неговиот механизам за работа може да обезбеди важни насоки за развој на хиперсонични авиони и мотори“. Инженерите користеа нов аеродинамичен модел, кој се покажа ефикасен во најновите кинески мисии во вселената, за да видат колку добро авионот ќе се однесува на голема височина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!