Вие имате прво да ја знаете вистината

Бунтовниците без борба зазедоа важен град во етиопија, 11 дена откако владата го „ослободи“

Тиграјските бунтовници во неделата ја вратија контролата врз Лалибела, важен град во северна Етиопија, дом на светско наследство на УНЕСКО, единаесет дена откако владата наводно го ослободила градот.

Жителите интервјуирани од Франс прес денес попладне рекоа дека Борците за ослободување на народот во Тиграј (TPLF) влегле во градот во провинцијата Амхари.

„Тие се во центарот на градот, немало борба“, вели жителот. Друг додаде: „Тие се вратија. Тие се веќе таму“.

Владата на 1 декември објави дека ја ослободила Лалибела, град познат по своите монолитни цркви од 12 век, кој падна во рацете на бунтовниците во август.

Претходно во неделата, воената команда на ТПЛФ соопшти дека нејзините борци „извршиле општи контраофанзиви“ на неколку места, особено долж патот што ја поврзува Лалибела со Гашен, на околу 60 километри јужно.

Нашите сили најпрво се одбранија, а потоа извршија контраофанзиви против огромната сила која го нападна Гашен и околните области напред и успеа да извојува величествена и неочекувана победа“, се додава во текстот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!