Вие имате прво да ја знаете вистината

Горат јахти во Тиват: Луксузни бродови во пламен, милионски штети

Пожар избувна во марината „Навар“ во тиватската населба Бониќи, информираше порталот ЦДМ од Службата за заштита на општина Тиват.

Пожарот ги зафатил јахтите во пристаништето, но повеќе детали не се познати. Пожарникарите се на лице местото на настанот, а повеќе информации засега не најавуваат.

Пожарникарите од Тиват, на кои им помагале колеги доброволци од три доброволни противпожарни бригади, го локализирале пожарот нешто пред 19 часот и спречиле пожарот да се прошири на бројни други јахти лоцирани во близина на два запалени бродови.

Во акцијата за гаснење на пожарот покрај тиватските пожарникари учествуваат и припадници на СЗС Котор.

Покрај двете јахти на кои директно избувнал пожарот, пожарот оштетил и друг брод во близина.

Штетата е во милиони, но пожарникарите досега успеаја да спречат истекување и експлозија на нафта од резервоарите на запалените јахти.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!