Вие имате прво да ја знаете вистината

Г7 го предупредува Путин: Руската агресија против украина ќе има тешки последици

Група од седум најголеми демократии (Г7) ја предупреди Русија на „тешки последици“ доколку претседателот Владимир Путин ја нападне Украина, се вели во нацрт-изјавата што ја доби Ројтерс.

На самитот во Ливерпул, претставниците на Г7 изјавија дека се обединети во осудата на руската акумулација на сили во близина на Украина и ја повикаа Москва да ја смири тензијата.

„Русија не треба да се сомнева дека натамошната воена агресија против Украина ќе има големи последици и голема цена“, се вели во нацрт-изјавата.

Украина е во центарот на кризата во односите Исток-Запад и ја обвинува Русија дека подготвува воена офанзива поради толпата од десетици илјади војници на границата.

Русија упорно негира дека планира напад и ги обвинува Украина и САД за дестабилизирање на ситуацијата.

Г7 се состои од Велика Британија, Франција, Италија, Јапонија, Канада и САД, а вклучува и претставници на Европската унија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!