Вие имате прво да ја знаете вистината

Дали е конечно решена најголемата крипто мистерија: Ова е човекот кој го создаде биткоинот!?

Откако бил измислен Биткоинот, идентитетот на човекот кој го создал под псевдонимот Сатоши Накамото никогаш не бил откриен, а многу поединци со текот на годините тврделе дека тие се креаторите на најпознатата криптовалута во светот.

Еден од луѓето кои десет години се обидува да докаже дека е креатор на криптовалутата Биткоин е педесет и едногодишниот австралиски програмер Крег Рајт. Дури и ако неговите тврдења не се вистинити, во неговата борба за идентитетот на псевдонимот што ги постави основните принципи на криптовалутата Биткоин и нејзиниот блокчејн помеѓу 2008 и 2011 година, Крег Рајт стекна глобална популарност, без разлика дали е позитивна или негативна.

Пресврт во целата приказна е неодамна завршеното судење меѓу Крег Рајт и претставникот на неговиот покоен соработник Дејвид Клајман. Имено, во 2016 година, Крег Рајт во еден познат блог пост навести дека тој е Сатоши Накамото, човекот кој стои зад псевдонимот одговорен за создавање на криптовалута Биткоин. Сомнежот за тврдењата на Рајт најмногу доаѓа од членовите на крипто-заедницата, бидејќи ниту една од порано ископани монети на Биткоин, за кои се претпоставува дека биле ископани од Сатоши, никогаш не се поместиле од паричникот.

Судењето помеѓу Рајт и претставникот на Клајман беше спроведено во Соединетите Држави, за околу половина од 1,1 милион биткоин монети првично ископани и чувани од Сатоши Накамото, во вредност од околу 54 милијарди долари денес. Предмет на спорот беше и делот од интелектуалната сопственост за поранешната блокчејн технологија.

Обвинителот тврдеше дека Рајт заедно со Клајман го создале Биткоин и дека наследниците на Клајман имаат право на половина од богатството на Сатоши. За жал, поротата на федералниот суд во Мајами не се согласи со овие тврдења и застана на страната на Рајт, одбивајќи да додели некоја од монетите Биткоин на претставниците на Дејвид Клајман.

Сепак, Рајт добил судски налог да плати 100 милиони компензација за прекршување на интелектуална сопственост која ја поседува W&K Info Defense Research LLC, заедничко вложување на Рајт и Клајман, па парите ќе одат кај фирмата, а не кај претставниците на Клајман.

Веднаш по пресудата, Рајт објави видео-објава на Твитер во која вели дека „ова е исклучително добар исход за него и дека се чувствува слободен од сите обвиненија против него“.

Пред 13 години, во 2008 година, во време кога финансиската криза Америка беше силно погодена, Сатоши Накамото објави таканаречена „бела хартија“, манифест на девет страници во кој детално беше опишана визијата за криптовалутата на Биткоин, тогаш наречена „peer-to-peer“. електронски готовински систем”. без мешање на која било влада на овој свет. Неколку месеци подоцна, Накамото објави софтвер кој им овозможи на корисниците да копаат криптовалути на Биткоин.

Со оглед на тоа што во тоа време имаше малку корисници на интернет, копањето на биткоин монети можеше да се направи на просечен компјутер, додека наградата за верификација беше 50 биткоин монети (BTC).

За споредба, денес е 6,25 БТК поради неколку причини, од кои првата е Биткоин халвинг. Приближно на секои четири години, односно ископани 210.000 блокови, наградата за ископување на криптовалутата Биткоин се намалува за половина (преполовување – халвинг), со цел да се намали брзината на копање нови биткоин монети.


Накамото беше активен на крипто-сцената до 2011 година, кога нагло го напушти проектот. Тој испрати е-пошта до колега програмер во која се наведува дека „ќе се префрли на други работи“. Без разлика дали се работи за едно лице или група луѓе, се верува дека енигматичниот креатор ископал дури 1,1 милион биткоин монети во тоа време.

Ако Рајт го загубеше случајот на суд, ако навистина бил Сатоши, ќе морал да пренесе половина од монетите на наследниците на Клајман. Исто така, Рајт за време на судењето признал дека е сопственик на спорните монети на Биткоин и дека тоа ќе го докаже доколку победи на судењето, како и дека најголемиот дел од тие пари ќе ги донира во добротворни цели.

Дали ова е уште еден трик на Рајт за да привлече дополнително внимание кон себе или навистина е Сатоши Накамото, останува да видиме, бидејќи топката сега е на негова страна од теренот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!