Вие имате прво да ја знаете вистината

Таа беше голема ѕвезда на југословенскиот филм а сега си ја отвори душата: Пиев по литар и половина вотка дневно

Актерката Даница Максимовиќ отворено призна дека имала проблеми со алкохолизмот, но дека успеала да се избори со овој порок.

– Најголемата победа е што го победив порокот. Горда сум, станав мисионер, таква е мојата природа. И јас сум горда на тоа, и мојот лекар, членовите на семејството, пријателите, а победата над порокот е реткост – рече Максимовиќ и откри колку траела борбата.

-Околу околу осум месеци, ако сте дисциплинирани, а јас сум дисциплинирана и се помина во најдобар ред. Сакав само да работам, да функционирам. Знаев дека имам проблем и дека само ми треба мала помош. И така беше. Се изборив многу брзо и 30 години сум „чиста“ – изјави Даница во емисијата „Сè на сè“ на ТВ Прва.

Јас бев спортист, а потоа одиш во театар и сите консумираат алкохол. Не можеш да поминеш без тоа, што беше погубно за мене. Луѓе сме и лесно паѓаме на пороци, па само малку треба за да ја поминеме границата. Тогаш, кога сте на работ на бездната, тогаш се будите.

Водителката Марија Килибарда ја праша актерката колку е остар тој раб на бездната, на што таа одговори како од топ: Тоа беше литар и пол вотка на ден. Ха, ха, како ме погледна (се смее). Сериозно, со оркестарот влегувам во Ступица, Клубот на писателите. Луѓето пиеја на моја сметка, земав хонорар од банка и сакав да се забавувам, но потоа во еден момент стигнуваш до работ на бездната и сфаќаш дека треба да застанеш. Тогаш треба да покажете силен карактер – објасни Даница и додаде:

– И треба да имаш некој со тебе, некој најискрен пријател, кој ќе ти каже прекини, вака повеќе не може. Тоа е поважно од се останато.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!