Вие имате прво да ја знаете вистината

Драма на аеродромот во Сараево: Турчин доби забрана за влез во БиХ, се обиде да украде пиштол од граничарите

На меѓународниот аеродром во Сараево вчера се одвивала вистинска драма. Според информациите кои пристигнаа од Босна, на турски државјанин му бил забранет влез во БиХ , кој прилично тешко ја прифаќал таа информација.

Решил да ги преземе работите во свои раце и се одлучил на многу непопуларен екстремно насилен потег кој на крајот го чинел апсење.

Лицето се обидело да киднапира вооружен граничен полицаец, но ваквиот обид брзо се покажал како неуспешен, по што лицете било уапсено.

Датум 10.12.2021 г. Околу 16,45 часот додека извршувал редовни работи и задачи на аеродромот МГП Сараево, турски државјанин на кој претходно му бил забранет влез во Босна и Херцеговина поради непочитување на условите за влез, се обидел да украде службен пиштол од офицер на гранична полиција. офицер.

Со брзата реакција на службеникот на Граничната полиција, лицето било совладано и ставено под контрола. Турскиот државјанин е лишен од слобода, против него е поднесена пријава за кривично дело „Напад врз службено лице“ и е предаден во натамошната надлежност на Обвинителството на БиХ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!