Вие имате прво да ја знаете вистината

Еве што ќе ви се случи ако изедете повеќе од 7 мандарини во еден ден

Мандарините се овошје кое е полно со витамин Ц – тие обезбедуваат дури 80% од дневниот внес на овој витамин. Витаминот Ц може да го забави развојот на болести на дебелото црево, а исто така влијае на астма, остеоартритис или ревматоиден артритис.

Покрај тоа, мандарините се богати со витамини од групата Б, калциум, магнезиум, цинк и калиум. Тие исто така ги стимулираат функциите на мозокот и придонесуваат за подобра меморија, а се препознаваат по пријатниот мирис и освежителниот вкус.

Ако консумирате повеќе од седум мандарини, тогаш тоа може да влијае на зголеменото ниво на шеќер во крвта, а превисокото ниво на фруктоза може да доведе до вишок килограми.

Затоа, уживајте во неодоливиот сезонски вкус и мирис на мандарините, но во умерени количини.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!