Вие имате прво да ја знаете вистината

Израелските научници тврдат дека три дози од вакцината Фајзер обезбедува значителна заштита од омикрон

Израелските научници во саботата објавија дека откриле дека тројната вакцина против коронавирус Pfizer/BioNTech обезбедува значителна заштита од нова варијанта на омикрон.

Заклучоците од студијата се слични на оние презентирани од BioNTech и Pfizer претходно оваа недела, кои беа првиот знак дека дополнителните дози на вакцината би можеле да бидат клучни за заштита од новоидентификуваната варијанта на коронавирус.

Студијата, спроведена од медицинскиот центар Шеба и Централната виролошка лабораторија на Министерството за здравство, ја спореди крвта на 20 лица кои примиле две дози од вакцината пред 5-6 месеци со исто толку луѓе кои ја примале третата доза.

„Луѓето кои ја примија втората доза пред 5 или 6 месеци немаат способност да го неутрализираат омикронот. Иако имаат некои шанса против делта“, им рече на новинарите Гили Регев-Јочај, директор на одделот за заразни болести во Шеба.

„Добрата вест е што со третата доза (способноста за неутрализирање) се зголемува стократно. Има значителна заштита со третата доза. Пониска е од способноста да се неутрализира делта варијантата, околу четири пати помала“, рече таа.

Израелскиот тим рече дека работеле со живиот вирус додека фармацевтските компании го користеле она што е познато како псевдовирус кој има карактеристични омикронски мутации.

Израелското истражување ја следи студијата од Јужна Африка која покажа дека варијантата омикрон може делумно да ја заобиколи заштитата што ја обезбедуваат две дози од вакцината.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!