Вие имате прво да ја знаете вистината

Монсињор сакаше да го украде Божиќ од децата: „Дедо Мраз не постои, сето тоа е изум на Кока Кола“

Епархијата Нотр Дам на југоисточниот италијански остров Сицилија им се извини на родителите откако минатата недела монсињор Антонио Стаљано наводно на група деца им рекол дека Дедо Мраз не постои и дека неговиот црвен костим го избрала Кока-Кола за да го зголеми публицитетот.

Свештеникот Алесандро Паолино, директор за комуникации на епархијата Нотр Дам, рече дека изјавата на Стаљано го нагласува вистинското значење на Божиќ и додаде дека монсињорот сакал да укаже на приказната за Свети Никола, личност која го инспирирала создавањето на Дедо Мраз.

Свети Никола бил епископ на Мира во Мала Азија. Тој е заштитник на децата, морнарите, девојчињата, сиромашните, студентите, фармацевтите, пекарите, рибарите, затворениците, трговците, патниците и болните и Русија.

„Најпрво, во име на епископот, жалам за оваа изјава, која ги разочара децата и сакам да кажам дека намерите на монсињор Стаљано беа поинакви“, напиша Паолино во објавата на Фејсбук профилот на епархијата.

Паолино додаде дека монсињорот сакал децата да размислуваат за „вистинското значење на Божиќ“ и дека датумот сега е поврзан со консумеризмот.

– Ако можеме да извлечеме поука од ликот на Дедо Мраз, без разлика колку се млади или стари, тогаш нека биде вака: што помалку подароци кои се „создаваат“ и „купуваат“, а повеќе „подароци“ кои се споделуваат – се вели во соопштението на епархијата.

Стаљано за La Repubblica изјави дека не им кажал на децата дека Дедо Мраз не постои, туку дека е неопходно „да се направи разлика помеѓу реалното и имагинарното“.

– Факт е дека Божиќ повеќе не им припаѓа на христијаните. Божиќните светилки и шопингот го зазедоа местото на Божиќ – изјави Стаљано.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!