Вие имате прво да ја знаете вистината

НЕПОЗНАТ МАЖ ВЛЕГОЛ ВО СОБАТА НА ЗДРАВКО КРИВОКАПИЌ: Почна внатрешна истрага за инцидентот при посетата на Франција

Во тек е внатрешна истрага во Секторот за обезбедување на лица и објекти за да се утврди одговорност за можни пропусти при обезбедувањето на црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ при неговата посета на Франција, кога непознато лице упаднало во неговата хотелска соба, објави порталот РТЦГ.

„Преку оперативна обработка, Управата на полицијата откри дека во хотелската соба на премиерот има работник за одржување. Досегашните активности покажаа дека безбедноста на премиерот во ниту еден момент не била доведена во прашање“, изјавија од Управата за полиција. портал.

Кривокапиќ во средината на ноември беше во Стразбур, по повод официјалната посета на Советот на Европа, но таа посета, како што пишува порталот nova.rs, ја одбележал инцидент.

Како што е соопштено за тој портал од дипломатски извори, непознато лице упаднало во хотелската соба на црногорскиот премиер во моментот кога во неа лично се нашол Кривокапиќ.

Непознат маж бил пронајден во премиерската соба во моментот кога требало Кривокапиќ да биде надвор од хотелот со делегацијата, но откако го сменил планот, се вратил во хотелската соба во времето предвидено за ручек.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!