Вие имате прво да ја знаете вистината

Скандалозна завршница на историската сезона – Верстапен светски првак!

Макс Верстапен по голема драма ја освои шампионската титула во Формула 1 шампионатот.

Неверојатната сезона заврши со победата на Макс Верстапен во последниот круг над Луис Хамилтон со најбрзиот круг на трката.

На три круга пред крајот Луис Хамилтон беше на чекор од историската осма шампионска титула, а потоа Латифи се заби во бариерите.

Жолто знамиње, безбедносно возило и неколку промени на контроверзните одлуки на управата на трката. Скандалозно менаџирање на ситуација во која најпрво се забранува претекнување на безбедносни возила и потоа повторно се дозволува.

Потоа имаме круг трка во кој Макс Верстапен го обиколува Луис Хамилтон, всушност му ја одзема титулата од раце, а пред жолтото знаме имаше задоцнување од скоро 12 секунди зад Хамилтон.

Почетокот на трката го одбележа одличната реакција на Луис Хамилтон и тој веднаш дојде до предност, а потоа Верстапен „нурна“, закочи доцна и Хамилтон излета од патеката, стекна огромна предност надвор од границите и се врати на првото место.

Раководството на трката вели дека се било во ред бидејќи Макс бил премногу агресивен, а потоа Луис уредно го вратил компензираното време, а како одминуваа круговите, Хамилтон ја зголемуваше својата предност.

Макс ги смена гумите, Луис го следеше и тоа значеше дека на прво место ќе избие Серхио Перез. При враќањето во „трка“, Луис Хамилтон се потруди да го премине Перез кој беше на стари истрошени гуми и пружи голем отпор.

Малку поагресивен во свиоците, доволно прецизен и со помош на ДРС ја врати позицијата на Луис Хамилтон кој на крајот го заобиколи Перез и ја врати позицијата 1, но загуби 7 секунди предност пред Верстапен.

Ниту тоа не му беше доволно на Макс, а Хамилтон продолжи да ја зголемува предноста и веќе во 33-от круг стигна до +5 секунди предност со нов најбрз круг на трката, иако Ферстапен извозе најдобри лични времиња.

Во последниот круг од трката, предноста беше стопена поради безбедносното возило, а трката се рестартираше и Верстапен на тој начин ја анулираше разликата од 12 секунди и ја одзеде од раце шампионската титула на Хамилтон

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!