Вие имате прво да ја знаете вистината

Талибанците побараа од Кина да ја признае нивната влада во Авганистан

Талибанските власти во Авганистан ја повикаа Кина и другите земји официјално да ги признаат како државна влада во Авганистан, јавува Anadolu Agency (AA).

Портпаролот на привремената талибанска влада во Авганистан, Муџахид Забихулах, присуствуваше на митинг во Кабул на кој присуствуваше и кинескиот амбасадор во Авганистан, Ванг Ју и побара од него да му го пренесе официјалното талибанско признание на официјален Пекинг.

„Сакаме да изградиме добри односи со сите земји со взаемно почитување, вклучително и Кина, која е една од најважните земји во регионот за Авганистан“, рече Муџахид.

Тој рече дека талибанската администрација ги исполнила сите услови за да добие признание од другите држави и меѓународната заедница.

– Нема да им се мешаме на другите во нивните внатрешни работи, но нема да дозволиме другите да се мешаат во нашите – нагласи Муџахид.

Амбасадорот Ванг рече дека Кина ќе продолжи да работи со талибанците за подобрување на политичката и хуманитарната ситуација во земјата.

– Во оваа ситуација, на Авганистан му е потребна помош од меѓународната заедница за да ја подобри својата политичка и социјална состојба. „Ги повикуваме властите на Соединетите Американски Држави да ги одмрзнат блокираните средства на Авганистан“, рече Ванг.

Меѓународната заедница бара признавање на талибанската влада во Авганистан, а меѓу условите е талибанците да формираат инклузивна влада, да вработуваат жени и да им дозволат на девојчињата да одат на училиште.

Талибанците ова го гледаат како обид да се мешаат во нивните внатрешни работи.

Талибанците ја презедоа контролата врз Авганистан на 15 август, а досега немаат добиено официјално признавање од ниту една земја.

Талибанците владееја во Авганистан од 1996 до 2001 година, кога добија признание само од Пакистан, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!