Вие имате прво да ја знаете вистината

Трамп со рок песна му испрати порака на ким: Поранешниот претседател на САД во таа прилика мораше да му купи касетофон на севернокорејскиот лидер

Поранешниот претседател Доналд Трамп тврдеше дека му дал на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун касета со хит песната на Елтон Џон од 1972 година „Rocket Man“, рече тој за време на првата вечер од неговата четиридневна турнеја „History Tour“.

Обраќајќи им се на публиката во Санрајс, Флорида, во саботата вечерта, Трамп рече дека на Ким му дал касета и касетофон. Тој не прецизираше кога точно се случило тоа.

„Се уверив дека касетофонот не е произведен во Јужна Кореја“, се пошегувал поранешниот претседател.

„Му пуштив песна и реков: „Ти направив услуга затоа што сакаш да испраќаш ракети насекаде“, продолжи тој.

Трамп славно го нарече севернокорејскиот лидер „човекот ракета“ за прв пат на Твитер во 2017 година. Тој го повтори тој прекар во говорот на Генералното собрание на ОН подоцна истата недела. Поранешниот претседател потоа продолжи да го користи овој прекар до крајот на неговото претседателствување.

Трамп им кажа на собраните во Санрајз дека му кажал на Ким зошто го избрал неласкавиот прекар. „Те нареков Rocketman – тоа беше одлично – затоа што можев да те видам, можев да замислам како да седиш на коњ, на седло, како да седиш на ракета што лета над Јапонија“, рече тој.

Јужнокорејскиот весник Josun Ilbo објави во 2018 година дека поранешниот државен секретар Мајк Помпео донел потпишано ЦД со Елтон Џон на ручек со Ким, откако Трамп му наредил да го стори тоа, според извори од Вашингтон.

Во тоа време, како што соопшти NBC News, Помпео „ниту потврди, ниту демантираше“ дека му било наредено да донесе ЦД.

Трамп веројатно за прв пат зборуваше за овој настан во саботата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!