Вие имате прво да ја знаете вистината

Франција понижена од Грција-САД е првиот избор за воена соработка

Соединетите Американски Држави одобрија голема продажба на оружје на Грција, нудејќи четири нови фрегати и голем пакет за модернизација во вредност од 9,4 милијарди американски долари, со што директно го оспоруваат сличниот прелиминарен договор меѓу Атина и Франција.

Американскиот Стејт департмент соопшти дека ги одобрил потенцијалните договори во петокот, објавувајќи ја понудата на неколку повеќенаменски воени бродови (MMSC), како додаток на посебниот план од 2,5 милијарди долари или 2,2 милијарди долари за модернизација на грчките фрегати од класата МЕКО.

„Оваа предложена продажба ќе ги поддржи целите на американската надворешна политика и националната безбедност помагајќи да се подобри безбедноста на сојузниците во НАТО, важен партнер за политичката стабилност и економскиот напредок во Европа“, се вели во соопштението на Агенцијата за одбранбена безбедносна соработка.
Доколку се реализира, планот за обнова на грчката флота на фрегата би вклучил инсталирање на голем број нови системи, како што се нови топови од 127 мм и надградба на сонари.

Објавувањето на предлогот доаѓа откако Франција во септември објави дека постигнала сличен договор со Грција за купување до четири нови фрегати за 3,4 милијарди долари или три милијарди евра.

Сепак, тогашниот портпарол на француската армија Ерве Гранжан изјави дека иако се преземени одредени обврски, сè уште не е потпишан официјален договор меѓу двете страни. Тој додаде дека работата ќе се финализира по период од три месеци, а рокот треба да истече во наредните недели.

Иако сè уште не е јасно што ќе значи предлогот на САД за францускиот договор, потегот може да се толкува како големо омаловажување на Франција од Вашингтон, што предизвика бес во земјата на почетокот на оваа година по објавувањето на склучувањето договор за нуклеарна подморница со Австралија, и покрај тоа што земјата претходно имаше склучено договор за купување на подморници со Париз.

Франција, која требаше да и продаде дизел подморници на Австралија, одговори со отповикување на своите амбасадори во САД и Австралија, а претседателот Емануел Макрон во јавноста остро ги критикуваше двајцата сојузници.

Соединетите Држави, Австралија и Обединетото Кралство формираа безбедносен сојуз познат како АУКУС во септември, а вклучувајќи го тој пакт доведе до тоа Австралија да го откаже договорот од 2016 година за купување француски подморници.

По бесот предизвикан од договорот Вашингтон-Канбера во Париз, американскиот претседател Џо Бајден се состана со францускиот колега Макрон пред самитот на Г-20 во Рим кон крајот на октомври и рече дека спорот околу американскиот одбранбен пакт со Велика Британија и Австралија го натера Вашингтон да биде „несмасен“.

„Мислам дека она што се случи, она што го направивме, да го употребам англискиот збор, беше непријатно и несмасно. Тоа не беше направено елегантно“, рече Бајден.

Две недели по потпишувањето на АУКУС, Макрон излезе во јавноста со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за лично да ја објави продажбата на француски воени бродови на Атина, велејќи дека е време „да престанеме да бидеме наивни“, истовремено пофалувајќи го договорот како знак на „стратешка автономија“ и суверенитет на Европа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!