Вие имате прво да ја знаете вистината

Црквата санкционираше епископ кој се сплеткал со авторотка на сатанистичко-еротски романи: „Се заљубив!

На најмладиот шпански бискуп му е одземена црковната власт, потврди тамошната бискупска конференција, откако беше објавено дека бискупот се оженил за психолог и автор на роман за сатанска фикција и еротика.

„Како што е јавно познато, бискупот Ксавиер Новел Гома, епископ емеритус Солсоне, склучи граѓански брак со г-ѓа Силвија Кабалол на 22 ноември 2021 година, во градот Сурија, во провинцијата Барселона“, се вели во соопштението на конференцијата. .

Секој свештеник кој ќе се обиде да се ожени, дури и со цивил, е предмет на суспензија, се додава во соопштението.

Тој беше многу ценет конзервативец

Новел стана најмладиот шпански бискуп на 41-годишна возраст, а титулата ја доби во Салсон во 2010 година. Гардијан пишува дека младиот бискуп бил високо ценет конзервативец, кој наводно поддржувал „терапии“ за преобраќање на хомосексуалците и егзорцизам. Тој, исто така, предизвика контроверзии со неговата поддршка за каталонската независност.

Гардијан пишува дека Новел поднел оставка уште во август оваа година, повикувајќи се на лични причини, а скандалот избувнал неколку недели подоцна кога се појавиле информации за врската на 52-годишниот шпански бискуп со авторот на сатанистички еротски романи. Еден од нив е романот „Пеколот на страста на Гаврил“.

Веб-страницата Religion Digital ја цитира Новела: „Јас сум заљубен и сакам да ги правам работите како што треба“.

За неговата избраничка моментално се знае дека е 38-годишна писателка, клинички психолог, опишан од издавачот на нејзините книги Лакр како „динамична и трансгресивна авторка која остави трага во предизвикувачкиот свет на литературата и ги наруши нашите морални и етички обичаи“.

Шпанските медиуми интензивно се занимаваат со „профилот“ на избраничката на епископот, за кој велат дека е најсатанистичка фикција, а останатите се еротски. Познатиот пар наводно се крие од јавноста и не се активни на друштвените мрежи.

На Новел сега му е забрането да ги извршува сите права и обврски својствени за епископската функција, рекоа од епископската конференција, не исклучувајќи ги „другите можни последици“.

Медиумите напоменуваат дека Новел бара работа како агроном во регионот на Барселона.

На станиците на издавачотката на романот, Силвија Кабалол – „Трилогија амнезија“, се наведува дека авторката дипломирала клиничка психологија на Автономниот универзитет во Барселона, каде што ги завршила постдипломските студии по здравствена психологија. Се наведува дека посетувала курсеви за сексологија, антистрес техники, јога, па дури и курсеви во католичката и исламската вероисповед.

Таа ја започна својата писателска кариера во 2015 година, како страствен читател на романтични и еротски романи. „Таа се смета себеси за личност која копнее по исполнет живот, без сомнение, бара нови емоции и чувства“, објави шпанскиот издавач на страницата, додавајќи дека авторката „ужива во нови искуства и знаења“.

За второто издание на „Трилогија амнезија“, кое чини 24 евра, наведуваат дека во него „дидактиката и еротиката постигнуваат совршена хармонична фузија“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!