Вие имате прво да ја знаете вистината

Граѓаните гневни, довербата во премиерот на најниско ниво досега: Се поради божиќниот квиз?

Премиерот на Обединетото Кралство Борис Џонсон минатата година учествуваше на божиќниот квиз, во време кога беа на сила рестрикции за собирања во затворени простории.

Со Џонсон имаше уште двајца колеги, пишува Сандеј мирор

Се се случило на Даунинг стрит, објави Би-Би-Си.

Сандеј мирор објави фотографија на Џонсон од настанот, за кој тој тврди дека се случил на 15 декември 2020 година.

Даунинг стрит изјави дека премиерот „накратко учествувал во квизот, виртуелно“, со цел да му се заблагодари на персоналот за нивната работа за време на пандемијата.

Лидерот на лабуристите Сајрус Стармер рече дека се чини дека Џонсон ја прекршил анти ковид мерките во тоа време.

Тој за Би-Би-Си додал дека настанот предизвикал „гнев“ и дека довербата во премиерот била на најниско ниво „досега“.

Пишувањето на Сандеј Мирор следеше откако британската влада покрена истрага за три собири минатиот Божиќ, од кои два беа во Даунинг стрит, и покрај забраната поради анти ковид мерките.

На фотографијата Џонсон седи во библиотеката на Даунинг стрит, меѓу колеги, облечен во шал со светки, додека друго лице носи капа на Дедо Мраз, пишува Сандеј мирор.

Извор од лондонскиот таблоид изјавил дека наводно голем број вработени седеле на компјутери и пиеле алкохол, додека во една канцеларија имало четири тима од по шест лица.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!