Вие имате прво да ја знаете вистината

Зошто Џек Николсон ја одби култната улога во „Кум“?

Пред Ал Пачино, Џек Николсон добил понуда за улогата на Мајкл Корлеоне во „Кум“, но тој ја одбил улогата.

„Кум“ и денес е еден од најомилените филмови, а приказната за влегувањето на младиот човек во семејниот мафијашки бизнис сега им помогна на култните актери успешно да ја продолжат својата кариера. Сепак, еден кастинг можеше да замине во друг правец. За улогата на Мајкл Корлеоне се размислувало за многу актери, вклучувајќи го и Џек Николсон, кој ја одбил улогата од прилично прогресивна причина.

Секој кој знае нешто за историјата на филмот знае дека Мајкл Корлеоне беше ликот што го прослави Ал Пачино. Сепак, пред да стане син на Вито Корлеоне, Пачино беше актер со неколку помалку важни улоги. И покрај тоа, режисерот Френсис Форд Копола секогаш го избираше за улогата на студент кој стана кум.

Сепак, имаше некои поголеми имиња во играта, како Николсон, кој веќе се стекна со име во областа на сценаријата и глумата, а неговата улога во филмот „Easy Rider“ му го забрза патот до славата. Го прочитал сценариото и знаел дека филмот, базиран само на квалитетот на романот на Марија Пуза, ќе биде хит. Сепак, Николсон ја одбил улогата на Мајкл Корлеоне. А неговото размислување, како што беше откриено во интервју за „Moveline“, беше дека „италијанците треба да ги глумат италијанци“.

Ваквиот однос кон улогата беше дефинитивно доста прогресивен во тоа време, иако покажуваше во која насока се движи Холивуд се повеќе и повеќе. Неколку децении порано, малцинските улоги беа неславно играни од бели актери, спречувајќи дури и сериозни филмови да ги прикажуваат тие култури или ликови на достоинствен начин.

Иронично, Роберт Редфорд во еден момент се сметаше за улогата на Мајкл, но Копола беше цврст во своето верување дека русокосиот Редфорд никој нема да го „купи“ како Италијанец.

И покрај оваа потрага по автентичност, Сантино Сони Корлеоне го игра Џејмс Кан, кој всушност мораше да ги извести фановите дека, на негово жалење, тој не е навистина Италијанец. Потеклото на Николсон, германско и ирско, го одразува и потеклото на карактерот Том Хејген, кој пак во кум сепак го го играше Роберт Дувал.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!