Вие имате прво да ја знаете вистината

Избрани најдобрите јадења во светот, ќебапите се во топ десет

Светскиот атлас на храната ги претстави најдобрите традиционални јадења на планетата, а интересно е што сараевските ќебапи се најдоа во топ 10.

Taste Atlas ја објави годишната листа на најдобри јадења во светот, а на прво место се најде мексиканското јадење – kočinita pibil.

По него следат бразилски пикања, а третото место го зазеде полското јадење „pierogi ruskie“. Во првите десет се најдоа јадења од Шпанија, Грција, Перу, Италија, а интересно е што сараевските ќебапи се на 10. место.

На проширената листа српската плескавица го зазеде 52. место, а рангирањето е направено врз основа на гласовите на повеќе од 100 илјади луѓе.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!